BİZDEN GELEN
HABERLER & YAZILAR

İnşaat sektöründe canlılık devam ediyor

Tevfik GÜNGÖR 11 Mayıs

Yapılar başlarken belediyeden inşaat izini alınıyor. İnşaat tamamlanınca kullanma izini alınıyor. İzin belgelerine bakarak ülkedeki inşaat faaliyetlerini izlemek mümkün olabiliyor. Günümüzde inşaat sektörü ekonominin dinamiği haline geldi. Boş arsalara yeni binalar dikiliyor. Eski binalar yıkılarak yenileniyor. 2017 yılında ilk el-yeni olarak 660 bin konut satıldı. 2017 yılında yapı kullanma izini alan daire sayısı 820 bin. Kullanma izini alan 820 bin ile satılan 660 bin daire arasındaki 160 bin dairenin stokta kaldığı söylenemez. Yapı izin istatistikleri ile konut satış istatistikleri birlikte değerlendirildiğinde görülen o ki inşaat kesiminde canlılık devam ediyor ve edecek.

İnşaat sektörü 2018’den umutlu

Orkan İŞTAR 7 Mart

Konut satışlarında İzmir her dönem talep görüyor. Yalnızca İzmir’den değil özellikle yoğun yaşamın bunalttığı İstanbul ve Ankaralılar da İzmir’i hem yatırım yapmak, hem de yaşamak için tercih ediyor. 2018 yılında başta İstanbul olmak üzere; Türkiye genelinde daralması beklenen konut sektörünün İzmir’de ise ivme kazanması öngörülüyor. İzmir’e yaptıkları yatırımlarla ön plana çıkan sektör temsilcileri de 2018 yılından umutlu; İzmirli müteahhitler özellikle dev ulaşım projelerinin sona yaklaşmasıyla kentteki sinerji ve çekimin artarak devam edeceği konusunda hem fikir.

ABD’de ekonominin lokomotifi, inşaat sektörü

Ercan AVCI 24 Ocak

Türkiye’de özellikle kentsel dönüşümün de etkisiyle, inşaat sektörü ekonominin can damarı olarak görülürken, ABD’de de benzer bir durum yaşanıyor. Marketwatch'ın haberine, inşaatın ABD ekonomisinin ikinci çeyrek verilerinde kilit rol oynayarak, GSYİH’nin yüzde 3.7 gibi güçlü bir şekilde büyümesine yüzde 1.3 oranında katkıda bulunduğu kaydedildi. IHS Global Insight’tan Amerikalı ekonomist Patrick Newport, “son birkaç yıldır yerinde sayan ekonominin ivme kazanabilmesi için ilk önce bazı kaynaklardan gelen talebin hareketlenmesi gerekiyor. Halen GSYİH’nin yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan inşaat sektörü bu kaynaklardan biri olabilir” diyor. ABD’de inşaat projelerinin toplam değeri temmuz ayı itibariyle 1.08 trilyon dolarlık bir değere ulaştı.

Paşa İnşaat olarak; ülkemize ve çevreye olan duyarlılığımızı göstermek adına, üstümüze düşen görev ve sorumluluk bilinciyle, gelecek nesillere bırakabileceğimiz yatırımlar yapmaktayız.

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

MERKEZ
Adalet Mh. Manas Bulvarı Nu:39 K:34 D:3408 Folkart Towers B Kule Bayraklı/İzmir
TELEFON
0850 239 56 06 ~ 0 232 246 67 77
EMAIL
info@pasa35insaat.net